مجذوبان نور,تصوف,صوفیه,دراویش گنابادی,majzooban


آیت الله دوزدوزانی

در آغاز کلام باید دانست که هر مذهب انحرافی افراد مورد اعتمادی از جامعه را به خود نسبت می¬دهد و جزو معتقدین به مذهب خود می¬شمارد تا اعتماد مردم را جلب کند. در این راه گاه یک جمله از یک شخص پیدا می¬کنند و با تحریف آن و یا حذف اول و آخر جمله و ترفندهایی از این قبیل از آن بهره می¬جویند. مثلاً با دیدن کلمۀ «صوفیه» و امثال آن در کتب بزرگان که حکم ایشان را بیان کرده و یا پیرامون عقاید و... ایشان بحث کرده باشد، می¬گویند: فلان آقا از ماست.
در برخی موارد هم – مخصوصاً – در سخنان و نوشته¬های دوران¬های اولیه اسلامی که هنوز حد و مرز صوفیه و اشخاص زاهد مشخص نشده بود، بحث پیرامون ایشان خلط می¬شده و شاهد گفتار ما این است که در برخی نوشته¬ها صوفی را به دو قسم تقسیم کرده¬اند: صوفی که شریعت را ترک می¬کند و صوفی که طبق شریعت عمل کند.
نا گفته پیداست کسی که به شریعت عمل کند و به تمام آن معتقد باشد، صوفی به معنای مصطلح فعلی آن نیست، بلکه شیعۀ خالص است. امروزه گروهی از صوفیان ادعا می¬کنند که ما از گروه دوم هستیم و به شریعت عمل می¬کنیم و تقلید می¬نماییم و طبق رساله عملیۀ مراجع عظام عمل می¬کنیم، در حالی که این چنین نیست و صراحتاً در کتاب¬های خود از عشریه سخن می¬گویند و به آن اعتقاد دارند و عملشان همان است در حالی که خمس نمی¬پردازند. البته در دوره¬هایی گفته شده که برخی همانند شیخ بهایی خرقه پوشیده¬اند که بر فرض صحّت چنین نقل¬هایی، قابل توجیه است و می¬توان گفت ممکن است برای مصلحت یا ارشاد و یا از روی تقیه بوده و در هر حال نسبت تصوف در حق بزرگان مذهب همانند شیخ که در کتاب¬های خویش آشکارا مقال و گفتار آن¬ها را رد می¬کند، قابل قبول نیست.
باید دانست از این گونه حرف¬ها در زمان گذشته گفته و نوشته¬اند و به افرادی تصوف را بسته و حرف¬هایی نسبت داده¬اند که نباید به حرف آنان اعتنا کرد.
این که در قرن¬های مقارن و یا نزدیک به ائمه علیهم¬السلام، شیعیان خانقاه داشته¬اند مسلماً از دروغ¬های شاخدار است و ناگفته پیداست در حالی که حضرات ائمه علیهم¬السلام از سفیان ثوری و یا حسن بصری بشدت انتقاد نموده و منصور حلاج را لعن کرده¬اند و در روایاتی از دخول به حلقه صوفیه نهی فرموده¬اند، ممکن نیست شیعیان خانقاه داشته باشند و جالب این جاست که بر اساس اعتراف خود صوفیه تاریخ تأسیس نخستین خانقاه حداکثر به قرن پنجم می¬رسد و در هیچ منبعی نیامده که پیش از آن خانقاهی وجود داشته باشد تا چه رسد به این که شیعیان برای خود خانقاه بسازند!!!
با مطالعه در تاریخ اسلام می¬بینیم که تا این اواخر – تقریباً – نزدیک به دوره صفویه، صوفی شیعه نداشته¬ایم و بزرگان و مرشد¬های ایشان به این مطلب اقرار و تصریح کرده¬اند.
این که ادعا کرده¬اند ابن¬بطوطه در سفرنامۀ خویش گفته در مقابل حرم حضرت امیرالمؤمنین علیه¬السلام در نجف اشرف تعدادی خانقاه بوده معلوم است دروغ است چون با مراجعه به آن کتاب خواهید دید اولاً ذکری از شهر نجف در آن نیامده و در ثانی در فصلی که از شهر کوفه سخن می¬گوید هیچ سخنی از وجود خانقاه به میان نیاورده است، همچنین این که به شهید رضوان الله علیه نسبت می¬دهند که در کتاب منیه تشویق به استفاده از تفسیر عبدالرزاق نموده با رجوع به این کتاب می¬بینیم که ایشان می¬فرماید هر مفسری بر اساس علمی که بر آن تسلط دارد به تفسیر قرآن کریم پرداخته و سپس به معرفی انواع این تفاسیر می¬پردازد و از چهار گونه تفسیر نام می¬برد، اول: تفاسیر لغوی است که عربیت بر آن¬ها غلبه دارد، دوم: تفاسیر حکمی و برهانی کلامی، سوم: تفاسیر داستانی و بر مبنای قصص و چهارم: تفاسیر عرفانی که هدفشان تأویل حقایق است. جالب است که ایشان برای این چهار گونه تفسیر مثال¬هایی می¬آورد یعنی تفسیر کشاف، زمخشری، مفاتیح الغیب رازی و تفسیر ثعلبی، در این جاست که برای گونۀ آخر از تفاسیر، تفسیر عبدالرزاق کاشانی را مثال زده، بر این اساس هر منصفی می¬بیند که هرگز شهید تشویق به مراجعه به هیچ یک از این کتاب¬ها نکرده و این نسبت هم دروغ محض است.
در خاتمه از علماء اعلام و دانشمندان کرام انتظار داریم که مسلمانان به ویژه جوانان را آگاهی دهند تا در دام افراد شیاد و خطرناک گرفتار نشوند .
از خداوند متعال توفیق همگان را خواستارم .
                                                                                                                                                       90/3/2 - یدالله دوزدوزانی


..............................................................
به نقل از :     http://fa.duzduzani.irبرچسب ها: مجذوبان، مجذوبان نور، تصوف، صوفی، صوفیه، درویش گنابادی، گنابادیه،
مطالب مرتبط: پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله حاج میرزا یدالله دوزدوزانی(مدّ ظله العالی)،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
به اشتراک گذاری:

نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 12 اردیبهشت 1395 توسط : v .y
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو